След 3-годишна пауза, в Клиниката по детска хематология и онкология на болница „Царица Йоанна – ИСУЛ" в София беше извършена животоспасяваща трансплантация на костен мозък.
Малкият пациент е 4-годишно момченце, което се бори с повторен пристъп на тежко онкологично заболяване – остра форма на левкемия.
За да му бъде даден шанс за живот, лекарите извършиха алогенна трансплантация. Това означава, че стволовите клетки не са от самото дете, а от напълно съвместим донор от Германия. Преди самата процедура детето е преминало през подготвителен етап, включващ лъче- и химиотерапия – така наречения „кондициониращ режим", който подготвя организма за присаждането.
„Сега започва най-трудният период – възстановяването на костния мозък и началото на действието на трансплантираните клетки. Малкият ни пациент е стабилен, в състояние, което е очаквано за този етап", казва доц. д-р Боряна Аврамова, ръководител на клиниката.
Алогенните трансплантации са много по-сложни от автоложните (когато се използват клетки от самия пациент), но в случаите с рецидив при деца, те са единственият шанс за пълно излекуване.
Коментари (0)
Вашият коментар