Много жени, които използват хормонални контрацептиви, рано или късно стигат до момент, в който решават, че е време за дете. Тогава възниква логичният въпрос – какво се случва с тялото след спирането на хапчетата и как най-добре да се подготвим за зачеване?
Оралните контрацептиви са медикаменти, съдържащи хормони, които възпрепятстват бременността. Освен като средство за предпазване, те често се използват и при лечение на определени гинекологични състояния.
На пазара съществува голямо разнообразие от подобни препарати, но всички те работят на сходен принцип:
Временно "изключват" овулацията, като потискат работата на яйчниците.
Правят цервикалната слуз по-гъста, за да затруднят преминаването на сперматозоидите.
Променят вътрешната обвивка на матката, така че оплодената яйцеклетка трудно би могла да се закрепи.
Намаляват подвижността на спермата в маточните тръби.
Важно е да се подчертае: изборът на подходящ контрацептив трябва да бъде направен от лекар. Самолечението в тази област може да има сериозни последствия за здравето – не само гинекологичното, но и общото състояние на организма.
Има ли рискове за плодовитостта? Обикновено хормоналните контрацептиви не засягат негативно способността за зачеване. Има обаче изключения. Изследване от Кримския федерален университет (2017 г.) установява, че при употреба на хапчета повече от 5 години, може да настъпи намаляване на нивата на определени хормони, свиване на матката и намаляване на обема на яйчниците.
Ако обмисляте бременност, най-добре е да спрете хапчетата няколко месеца преди активното планиране. Желателно е да изчакате до края на текущата опаковка, преди да прекратите приема.
При жени, които са използвали орални контрацептиви само краткосрочно, бременността често настъпва още в първия естествен менструален цикъл след спирането. Ако употребата е била продължителна, на организма може да му отнеме 2-3 месеца, за да възстанови напълно хормоналния баланс и овулацията.
След спирането на контрацептивите и преди зачеването, се препоръчва:
Да приемате витамини като фолиева киселина, витамин С, витамин Е и витамини от група В.
Да се консултирате с лекар, който да ви предпише най-подходящата схема за витаминно-минерална подкрепа.
Да преминете стандартни прегледи – цитонамазка, ултразвук на малък таз и други основни изследвания.
Няма строги правила или специални ограничения, свързани с бременността след хормонална контрацепция, но добрата подготовка винаги е от полза.
Коментари (0)
Вашият коментар