Напишете дума/думи за търсене

След 6-ия месец е добре да ограничите употребата на залъгалка

Бебетата се раждат с много силен инстинкт за сучене. Те са свикнали да смучат палците си още от утробата ви.

След появата на бял свят кърменето задоволява нуждата от сучене при някои бебета, но на други това не им стига и в тези случаи залъгалката може да бъде от голяма полза.

Основното предимство на биберона е, че бързо успокоява и отпуска тревожното или разплакано бебе. Той помага особено в напрегнати ситуации - като поставянето на ваксина или чакането на дълга опашка. Когато бебето е недоносено, биберонът може да изиграе важна роля в приучаването към хранене от бутилка и така съкращава престоя в болница.

Все пак смукането на биберон не бива да замества близкия контакт с мама или татко, особено в моментите, когато бебето плаче и се нуждае най-много от нашата обич и закрила. Биберонът трябва да се използва по-скоро по изключение и да не замества гушкането.

Какви рискове крие използването на биберон-залъгалка?

Проблеми с кърменето

За да бъде кърменето успешно, е много важно бебето да се слага често на гърда, особено в началото. Ако вместо това му се предлага биберон, има опасност да се стигне до недостиг на кърма. От друга страна, биберонът може да замаскира сигналите на бебето, че е гладно и това да доведе до проблеми с теглото.

Затова изчакайте с въвеждането на биберон поне няколко седмици след раждането, когато кърменето вече е потръгнало добре и бебето се е научило да суче правилно. Също така, преди всяко даване на биберона се уверете, че бебето е добре нахранено.

Проблеми с проговарянето

Прекомерната и продължителна употреба на биберон може да затрудни говоренето и правилното произнасяне на някои звуци.

Освен това, докато бебето стои с биберон в уста, то не може да се изразява свободно и да упражнява своите говорни умения. То гука и бърбори по-малко. Ако прибягваме до биберона твърде често, за да „запушим устата“ на шумното бебе, ние все едно му казваме „Не ме интересува какво искаш да ми кажеш.“ Така то лека-полека може да загуби желание да се изразява.

Освен тези рискове, използването на биберон е свързано с повишен риск от:

изкривяване на зъбите и захапката след 2-годишна възраст;

ушни инфекции след 1-годишна възраст;

прекалена зависимост, особено преди и по време на сън.

СНИМКИ: Pexels
СНИМКИ: Pexels

Кога и как да махнем биберона?

Повечето специалисти препоръчват децата на 1 година и половина вече да не използват биберон. След 6-ия месец е добре да започнем да ограничаваме употребата му. Ако не успеем, бебето ще търси биберона все повече за успокоение и ще ни е по-трудно да го махнем.

Най-добре е да се махне постепенно. Бъдете последователни и не се отказвайте. Веднъж казали „не“, не бива да отстъпвате. Ако бебето плаче, помислете каква нужда замества биберонът. Дали то е всъщност е гладно, уморено или има нужда от прегръдка? Гушнете го или му дайте предмет за успокоение, примерно любимата му плюшена играчка. Награждавайте го с похвали и му напомняйте колко добре се справя!

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ