Напишете дума/думи за търсене

Николета Лозанова, Маги Джанаварова и Ивелина Чоева подкрепиха родилката, обвинила „Майчин дом“ в насилие

Историята на Антония Андонова предизвика бурна обществена реакция, след като младата жена разказа публично за тежко преживяване по време на раждането на сина си Филип в столичната болница „Майчин дом". В емоционален пост тя обвини лекар от екипа в грубо отношение, физическа агресия и унизително поведение в един от най-деликатните моменти в нейния живот.

Андонова твърди, че е била обиждана и дори ударена, докато се опитвала да роди. "Това е най-вълшебният момент за всяка жена и последното нещо, което иска да чуе, е колко е неспособна, и да усети шамар през лицето си", споделя тя, като посочва и името на лекарката, която според нея е била груба – д-р Ирена Шикова. Въпреки травматичния опит, тя успява да доведе раждането до успешен край и днес държи в ръце първородния си син.

Историята предизвика вълна от реакции в социалните мрежи, включително и от известни личности. Певицата Маги Джанаварова написа: „Мило момиче, направо ми се сви сърцето... как е възможно да има подобни изверги". Моделът Ивелина Чоева също застана зад Антония: „Тони, съжалявам, че си преживяла този ужас и ти благодаря, че намираш силата да споделиш случилото се!". А Николета Лозанова изрази подкрепата си с думите: „Майката не става майка от момента на раждане, майката става майка с първия удар на сърчицето в утробата й! Адмирации за майката, която геройски издържа на унижението и болката, за да даде живот...".

Антония Андонова е маркетинг специалист и предприемач, а бащата на детето - Денис Христофоров, е познат от телевизионния формат „Сървайвър – Скритият идол", както и с роля в сериала „Откраднат живот". Той е възпитаник на Националната спортна академия и работи като учител по физическо възпитание.

В отговор на обвиненията, медицинският екип в „Майчин дом" категорично отрече подобно поведение. Анестезиологът д-р Цветелина Карабелова заяви: „Категорично в мое присъствие не съм видяла - нито, както е описано, глас и ръка, които се появяват отнякъде и удрят по лицето жената". По думите й, по време на процедурите не е възможен контакт с лицето на пациентката.

Акушер-гинекологът д-р Ибрям Ибрям също оспори твърденията, като подчерта, че в родилна зала присъстват минимум петима души. „Мислите ли, че някой ще бие жената, а другите ще седят безучастно и ще наблюдават тази агресия, която се извършва", попита той.

В личния си разказ Антония описва и физическите условия, при които е започнало раждането – на неподготвено легло и без нужната помощ. „Сама трябваше да си държа краката. Нищо от това, което трябваше да има едно "магаре", не беше монтирано – степенки за краката и дръжки за ръцете", разказва тя. След няколко часа, в които твърди, че е била оставена сама, персоналът я определя като „неспособна" и я кара да кляка, за да изроди бебето. „Самичка, ужасена, многократно се качвах и слизах от това "магаре" в опити да родя сина си, за който не спираха да повтарят, че е голям", споделя още тя.

Случаят отново поставя под въпрос стандартите на акушерската грижа в България и нуждата от по-строг контрол върху поведението на медицинския персонал в държавните болници. Историята на Антония Андонова остава болезнено напомняне, че грижата за родилките не е само въпрос на медицинска компетентност, но и на човешко отношение.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ