Напишете дума/думи за търсене

Грипът е най-опасен за децата

Д-р Емилия Бенова

Вирусът с щам A/H1N1 (Калифорния), известен като свински грип, е водещ в епидемията у нас този сезон. Лекувано неправилно, заболяването може да доведе до усложнения. Как да засилим защитните функции на детския организъм.

Първата стъпка е да подсилим имунитета. Следете детето да се храни здравословно и да яде достатъчно свежи плодове и зеленчуци. Добре е всеки ден да давата на малчугана топло, но не горещо мляко с мед. Обърнете внимание на подходящото облекло. Не допускайте детето да стои дълго с премръзнали или мокри крака. Когато времето е студено поставяйте шал на вратлето. Когато пътувате в общаствен транспорт по време на грипна епидемия обезателно сложете шал или кърпичка, които да покриват нослето и устата му. По време на епидемия е най-добре ако имате възможност да спрете детето от градина или училище.

За всяко дете е опасно да изкара болестта "на крак"!

Дори леката форма на грипа може да предизвика усложнения. Затова дори да виждаме, че малчуганът ни оздравява, е добре да го задържим още няколко дни у дома. Вирусът е отслабил имунната му система и детето лесно би могло да се разболее повторно или да стане жертва на друга инфекция.

Най-често срещаните усложнения след прекаран грип са по-тежките бактериални инфекции на дихателните пътища като синузит, бронхит, отит, както и миозит (възпаление на скелетните мускули). В редки случаи е възможна и появата на проблеми с бъбреците, сърцето и поражение на централната нервна система.

В зависимост от възрастта и състоянието на имунната система на малчугана, както и от вируса, който е прихванал, протичането на болестта е различно. Самият грип се развива от вируса на един от трите типа: А, В или С, като много често към вирусната инфекция се присъединява и бактериална. Тогава към обичайните проявления на грипа се добавят и тези на настинката: запушен нос, болка в гърлото, а най-накрая и кашлица. Лечението трябва да включва най-вече антибактериални, а не толкова антивирусни средства.

Внимание, бебе!

Много по-сложно е да се определи точната диагноза приа децата до 1-годишна възраст. При тях заболяването протича по различен начин. Симптомите може изобщо да не се появят. Ето защо сме длъжни да проявим допълнително внимание, ако детето е: неспокойно; има несвойствена бледност на лицето; отказва да се храни; има слаба кашлица; нослето му е запушено.

В ранна възраст грипът не е опасен сам по себе си. Повод за притеснения са по-скоро усложненията, до които води той: гноен отит, пневмония, менингит и т.н.

Ако малчуганът се е разболял, е необходимо:

Веднага да го заведем на лекар.

Да се стараем стаята му винаги да е добре проветрена.

Да го обличаме топло и да се стремим шията и гърдите му да са добре покрити.

Да му мерим температурата. Ако тя премине 38°С, да дадем на детето предписани от лекар температуропонижаващи медикаменти или чай с мед. Ако не е по-висока от 38°С - в никакъв случай не бива да се опитваме да я понижаваме.

Да увеличим влажността в стаята. За целта можем да поставим близо до леглото му съд с вода. Това спомага освобождаването на носоглътката и на детето ще му е по-лесно да диша.

Да се възползваме и от средствата на народната медицина, като дадем на малчугана да посмуче зрънце прополис.

Да купим бактерицидна (унищожаваща бактериите) ултравиолетова лампа и с нея да обеззаразим помещението.

Главният принцип на лечение на грипа е борбата с вируса в организма. По правило той сам се преборва с вируса: в началото с повишаване на телесната температура, после чрез предизвиканото потоотделяне, спомагащо за изхвърлянето на отпадните продукти от усилените обменни процеси. Нашата задача е да помогнем на детския организъм да поддържа този цикъл. Ето защо трябва да даваме на детето медикаменти, предизвикващи изпотяване, да го завиваме добре и да го преобличаме.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ