Напишете дума/думи за търсене

Ще имат ли българските деца двама родители и след раздялата?

В България се очаква значителна промяна в семейното право – три различни законопроекта, внесени от различни политически сили, вече минаха първо четене в парламента. Те имат една основна цел: да въведат така наречената „оборима презумпция за споделено родителство".

С други думи, ако родителите се разделят, ще се приема по подразбиране, че и двамата имат равни права и задължения към детето, освен ако не се докаже, че това би било в ущърб на интересите му.

Предстои създаване на работна група, която да обедини предложенията в единен текст за второ четене. Председателката на правната комисия Анна Александрова определи 28-дневен срок, в който да се проведат всички нужни консултации. Идеята е обществото да участва активно в дискусията, преди проектът да стане реалност.

В този дух, на 7 май 2025 г. в Аулата на Софийския университет ще се проведе публичен дебат, организиран от Фондация „За споделено родителство". Събитието ще обедини юристи, психолози, представители на институции, родители и неправителствени организации, за да се чуят различните гледни точки по темата. Основен акцент ще бъде поставен върху това какви ползи и рискове носи промяната – особено в случаи на домашно насилие, липса на диалог между родителите или неравностойни условия за грижа.

Предложената реформа не цели просто формално равноправие между майката и бащата. Тя цели да гарантира, че и двамата родители ще поемат еднаква отговорност за отглеждането и възпитанието на детето – включително участието в ежедневието му. Това би се доближило до практиките в редица европейски държави, където подобен модел отдавна е доказал ефективността си.

Все пак, темата у нас остава чувствителна и разединяваща. Някои я приветстват като дългоочаквана справедливост и защита на интереса на детето. Други обаче се опасяват, че прилагането на подобна презумпция може да се окаже неподходящо в специфични житейски ситуации. Според статистиката, всяко пето дете в България е жертва на родителско отчуждение след раздяла – факт, който подчертава нуждата от системна промяна и навременни мерки.

Фондация „За споделено родителство", която стои зад организирането на дебата, за по-малко от година успя да постави въпроса в дневния ред на законодателната власт. Чрез протести, медийни кампании и сътрудничество с експерти в областта на семейното право, организацията допринесе значително за формулирането на предложенията. „Време е обществото да бъде чуто – преди да се вземат окончателните решения", подчертава Слави Несторов, основател на фондацията.

Входът за събитието на 7 май е свободен, а поканени са всички – от родители, засегнати от развод, до професионалисти, институции и граждани, които искат да помогнат за по-добро бъдеще на децата след раздяла.


Основните теми на дебата ще включват:


Какво точно означава споделеното родителство по закон?

Как се преценява „най-добрият интерес на детето"?

Какво се случва, ако единият родител не е годен да отглежда детето?

Какви мерки се предвиждат срещу родителското отчуждение?

Кои чужди практики могат да послужат като пример?


Тази промяна в закона не просто засяга родители – тя е насочена към децата и тяхното право да имат и майка, и баща до себе си, дори когато семейството вече не е заедно.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ