За много хора пролетта носи не прилив, а отлив на сили. Умора, разсеяност, липса на мотивация и настроение често взимат превес. Причината? Може да е пролетно изтощение, а може и да не е.
Медицината познава това състояние като временен отговор на организма към смяната на сезоните. След месеци с ограничена слънчева светлина и повишени нива на мелатонин (хормонът на съня), тялото ни се нуждае от време, за да се пренастрои към нарастващата дневна светлина. Намаленото производство на серотонин – хормонът, който регулира настроението, допълнително засилва чувството за умора и емоционална нестабилност.
Типичните симптоми – сънливост, апатия, раздразнителност, са добре познати. Но когато те продължават твърде дълго или се засилват, е време да помислим дали не става въпрос за по-дълбок дисбаланс.
Много от симптомите, приписвани на пролетната умора, често са резултат от недостиг на жизненоважни витамини и минерали. Сред най-често срещаните виновници е витамин D – т.нар. „слънчев витамин". През зимните месеци кожата синтезира твърде малко от него, а хранителният ни режим рядко компенсира този дефицит. Последствията са хронична отпадналост, чести настинки, слаби мускули и понижен имунитет.
Краткосрочната умора в началото на пролетта, която постепенно отшумява с подобрен режим и повече движение на открито, вероятно е безобидна адаптация. Но ако усещането за изтощение е постоянно, придружено с физически признаци като косопад, чупливи нокти или чести настинки – това вече е сигнал, че тялото се нуждае от повече. В такъв случай консултация с лекар и базов кръвен тест могат да дадат яснота и посока.
Пролетта ни дава шанс да започнем отначало. Но този нов старт не бива да бъде със слаби батерии. Да се погрижим за себе си означава не просто да сменим гардероба със сезонни дрехи, а да обърнем внимание и на онова, което не се вижда с просто око – вътрешното ни равновесие. Тялото говори. Понякога шепне. Понякога вика. Нека не го оставяме да заглъхне в сезонна умора, ако всъщност иска помощ.
Коментари (0)
Вашият коментар