Дълго време вярвахме, че щастливото дете е това, което живее сред купища играчки. Рафтове, кошове и кутии, пълни с плюшени животни, пластмасови джаджи и пеещи предмети. Но както се оказва, и този образ се оказва поредният мит на съвременното родителство.
Нов поглед към темата предлага американската психотерапевтка д-р Алексия Мец – и то не само като специалист, но и като майка на близнаци. В проучване, проведено в Университета в Толедо през 2017 г., тя поставя под въпрос идеята, че „повече значи по-добре", когато става дума за детски играчки. Оказва се, че щастието и фокусът на децата може да се побере само в четири играчки.
„Когато заливаме децата с играчки, им отнемаме възможността да се концентрират", казва д-р Мец. В експеримента участват бебета между 12 и 30 месеца, които играят в две различни помещения. Едното е пълно с 16 играчки, другото – с едва четири. Резултатите? В претрупаната стая малките бързо сменяли играчките, без да се задълбочат в нито една от тях. В по-оскъдната среда обаче разглеждали внимателно всяка играчка, проучвали я, измисляли различни начини да я използват. Те били по-ангажирани, по-креативни и по-спокойни.
Ограниченият избор намалява стреса. Детето не трябва да взема решение измежду десетки възможности, а просто да се фокусира върху наличното. Това не само облекчава психиката му, но и насърчава въображението. Когато липсва специална играчка за всяка ситуация, детето започва да създава свои собствени сценарии. Така се ражда истинската игра.
Отглеждането на дете с по-малко играчки не е само полезно за малчугана – това е и облекчение за родителите. По-малко предмети значи по-малко бъркотия, по-малко време за подреждане и повече контрол върху пространството вкъщи.
Как да приложим „правилото на четирите"? Ако домът ви вече прилича на филиал на магазин за играчки, не бързайте с радикални мерки. Според д-р Мец добър подход е ротацията – подберете четири играчки и оставете останалите настрана. След седмица сменете комплекта. Така детето не само ще използва по-малко предмети наведнъж, но и ще ги преоткрива с интерес, когато се върнат в ротация.
Най-важното послание, което д-р Мец отправя, е просто: не количеството прави детето щастливо, а качеството на изживяването. Една обикновена играчка може да се превърне в замък, ракета или приятел, ако й дадем пространство за това.
Коментари (0)
Вашият коментар