Напишете дума/думи за търсене

Родители на протест заради забавени компенсации за децата без място в ясли и градини

Група родители се събраха пред сградата на Министерски съвет с настояване за незабавни действия от страна на държавата. Причината за недоволството им е сериозното забавяне на финансовите компенсации за децата, които не са приети в държавни и общински ясли и градини. Протестиращите апелират за цялостна промяна в системата и по-ефективен механизъм на подпомагане.

Според тях, макар да поемат разходите по частни детски заведения, предвидената от държавата помощ не пристига навреме – в повечето случаи закъснението е около четири месеца. Това, по думите им, обезсмисля мярката. Родителите формулираха конкретни искания:


1. Незабавно изплащане на всички дължими компенсации за 2025 г.
2. Създаване на ясен, работещ модел за финансова подкрепа на засегнатите семейства.
3. Гаранции за редовно и предвидимо изпълнение на тази политика в бъдеще.

Сред засегнатите е и синът на Моника, който посещава частна ясла. „Той е сред 4500-те деца, които са останали под чертата при класирането за прием в София", споделя тя. Средният месечен разход за частна ясла в столицата възлиза на около 1200 лева.

„Обезщетението покрива 1/3 от това, което плащаме – то е 510 лв. засега. От март месец със задна дата ще влезе 580 лв., което пак не е нищо, защото се получава едно разделение между родителите", коментира майката.

Голямо затруднение представлява и сложният и бавен административен процес. Още един родител описва детайлно ситуацията:

"Срокът, в който ние тепърва подаваме документите, е два месеца и ние подаваме до пето число на третия месец. Съответно, ние вече сме заплатили три такси, предстои да заплатим четвърта, докато общината само разгледа документите и предстои да ги изпрати до МОН и Министерство на здравеопазването за акта, който трябва да внесат в МС и след това, срокът за изплащане е един месец и ето го резултата, ние пети месец чакаме да си получим парите, обещани от държавата".

Случаят предизвика реакция и от страна на институциите. Администрацията на омбудсмана е поела случая и вече е сезирала финансовия министър Теменужка Петкова. От Министерството на образованието уверяват, че при тях няма забавяния и че ще работят съвместно с общините за по-добра координация.

В официална позиция Министерството на финансите съобщи, че всички средства за компенсации са били преведени. По данни от ведомството, на 15 май 2025 г. са изплатени 4,7 млн. лева по бюджетите на общините за компенсации за месеците януари и февруари.

След получаване на необходимата информация от Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването за следващите месеци – март и април, ще бъдат извършени нови преводи.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ