Сперма от донор с генетична мутация, свързана с висок риск от рак, използвана за зачеването на десетки деца в Европа.
Случай с мъжки донор на сперма, носещ рядка генетична мутация, повишаваща значително риска от развитие на рак, предизвика тревога сред специалисти и доведе до нови призиви за по-строг контрол върху дарителските практики в Европа.
Биоложката Едвиг Каспер от университетската болница в Руан, Франция, разкри по време на конференция на Европейското дружество по човешка генетика в Милано, че между 2008 и 2015 година с генетичен материал от този донор са заченати поне 67 деца в 46 различни семейства. До момента 10 от тях вече са диагностицирани с онкологични заболявания, съобщи Каспер, цитирана от CNN.
„В основата на проблема изглежда стои липсата на регулация – или недостатъчна такава – относно броя на децата, заченати от един и същ донор", подчерта тя.
По-късни генетични изследвания показват, че мъжът, който е бил в добро здраве по време на дарението, е носител на мутация в гена TP53 – свързан със синдрома на Ли-Фраумени, рядко наследствено заболяване, което значително увеличава вероятността от развитие на различни видове рак.
Даренията, извършени без знание за мутацията, са довели до раждането на деца в осем европейски държави: Белгия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Испания, Швеция и Обединеното кралство.
Освен десетте деца, развили онкологични заболявания, включително мозъчни тумори и болест на Ходжкин, още 13 от тях носят същата мутация, но към момента не проявяват симптоми. Те обаче ще трябва да преминават през редовни прегледи заради високия риск от поява на заболяване в бъдеще.
Допълнително притеснение е и фактът, че всеки от тези носители има 50% вероятност да предаде мутацията на своите деца, посочи Каспер.
Случаят поставя остро въпроса за създаване на по-ясни и единни правила в Европа относно броя на разрешените зачевания от един донор, както и задълбочен генетичен скрининг при даряване на репродуктивен материал.
Коментари (0)
Вашият коментар