Напишете дума/думи за търсене

Всяка трета жена преживява някаква форма на насилие, докато ражда

Една трета от всички жени по света преживяват някаква форма на насилие, докато раждат в болница. Това сочи изследване на Световната здравна организация, публикувано в списание The Lancet. Проучването е проведено в четири държави – Гана, Гвинея, Нигерия и Мианмар. А България? Тя липсва от статистиката – но не и от реалността.

Над 2600 жени, наскоро родили, участват в анкетата. Почти 42% от тях съобщават, че са били подложени на физическа или словесна агресия, както и на дискриминационно отношение.

Според доклада:


• Най-често насилието се случва в интервала от 30 минути преди до 15 минути след раждането.
• Най-уязвими са младите жени с по-ниско образование.
• Жените на 19 и по-малко години имат два пъти по-голям риск да претърпят физическа агресия.
• Жените без образование са четири пъти по-склонни да преживеят вербални обиди.

Това не е само чуждестранна статистика. Преди броени дни млада жена сигнализира за насилие по време на раждане в болница „Майчин дом" в София. Случаят стигна до общественото внимание, като бързо предизвика вълна от възмущение онлайн и доведе до организирани протести. Лечебното заведение и Медицински надзор започнаха проверки.

Антония Андонова, сбъднала мечтата си да стане майка, избира „Майчин дом" с вярата, че това е „най-добрата болница, с най-добра неонатология". Но вместо подкрепа, среща болка, страх и унижение.

„Изядох няколко шамара през лицето, за да съм стояла мирна, да не се обяснявам, тъй като с мен няма кой да се занимава. На практика го родих без упойка, голямо бебе – 4-килограмово. Не спираха да ми повтарят колко е голямо и колко аз не се справям. Нарекоха ме простакеса."

Антония разказва, че упойката е поставена късно и е спряла да действа, когато започнало същинското раждане. Добавя, че дори не е била на родилно легло, а на обикновена кушетка.

„Шамарът дойде след дълги молби за внимание при поставяне на упойка", спомня си тя.

Най-голямата болка според нея остава фактът, че насилието е упражнено от жена – от медицинска специалистка, която също е минала по този път.

Историята на Антония не е единичен случай. Насилието над жени по време на раждане е глобален проблем.

Ан Йейтс, с над 40 години опит като акушерка и консултант в Международната конфедерация на акушерките, споделя пред The Guardian:

„Когато контракциите на наша пациентка се засилиха, и писъците станаха по-силни. Един медицински работник се приближи до нея и я удари силно по лицето. Друг се развика, че е проглушила ушите на всички. Когато започна следващата контракция и писъците й проехтяха, един медицински работник й извика да млъкне."

Йейтс подчертава, че тази жена не е имала нужда от шамар или викове, а от спокойна, професионална грижа и съпричастност.

„Тя се нуждаеше от здравна система, която да осигурява ресурси, оборудване, лекарства и консумативи. Имаше нужда семейството й да бъде с нея, да знае какво се случва и какво може да направи персоналът, за да помогне."

Глобалното проучване „Какво искат жените?" на Алианса „Бялата лента", обхващащо 1,2 милиона жени от 114 държави, дава категоричен отговор: Жените искат да бъдат третирани с уважение и съчувствие, когато търсят и получават медицинска помощ.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ