Напишете дума/думи за търсене

Професия „акушерка“ става все по-непривлекателна за младите специалисти

Професията на акушерките у нас става все по-непривлекателна за младите хора. В навечерието на Международния ден на акушерката, представители на професионалната общност споделят притесненията си за бъдещето на тази жизненоважна роля в родилната помощ.

По данни от Националния електронен професионален регистър, в страната работят около 4400 акушерки, със средна възраст 49 години. Макар техният брой все още да е над средното ниво за Европа, проблемите не са в цифрите, а в тенденциите – възрастовият профил се покачва, а интересът от страна на младите специалисти спада.

На територията на България има 119 лечебни заведения със специалност "Акушерство и гинекология", но разпределението на персонала е неравномерно – най-много акушерки работят в София, докато в по-малките и отдалечени региони като Перник броят им е критично нисък. Това създава сериозен риск от затваряне на АГ отделения, особено в Северозападна и Югозападна България, където недостигът вече влияе на качеството на грижите за майките и новородените.

В болница „Шейново", една от най-натоварените АГ клиники в столицата, се грижат денонощно за десетки бебета. Въпреки отдадеността и опита на дългогодишните акушерки, повечето новозавършили колежки не остават в професията. Основните причини са ниското заплащане, напрегнатият график и високото физическо и емоционално натоварване. Нерядко стажантите осъзнават още в началото, че работата не отговаря на очакванията им и напускат.

Проблемът е не само в липсата на интерес от младите, но и в това, че голяма част от дипломираните акушерки не упражняват професията си. Мнозина предпочитат други позиции в здравната система – като медицински сестри или административен персонал – където условията и заплащането са по-добри. Акушерките споделят, че го разбират – колежките им просто търсят начин да оцелеят финансово и професионално.

От бранша настояват за конкретни промени: въвеждане на нови стандарти, реформи в нормативната уредба и директно финансиране на акушерките от Националната здравноосигурителна каса. Според тях, без системни действия и подобрения в условията на труд, професията ще продължи да се изпразва от съдържание и хора – за сметка на жените и децата, които разчитат на нея.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ