Напишете дума/думи за търсене

Не принуждавайте децата да пазят диета или да отслабнат, това им вреди

СНИМКА: Pixabay

Родителите искат най-доброто за децата си - да се хранят и да спят добре, да извършват физически упражнения. Но понякога принуждаването на тийнейджъри да пазят диета или да отслабнат може да им навреди, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.

Бе установено, че родители, които карат децата си да пазят диета, могат на практика да увеличат вероятността от затлъстяването им по-късно през живота им. Това е свързано също с увеличен риск от смущения в храненето. "Феноменът може да обхване няколко поколения", заяви ръководителката на изследването Джерика Бърдж от университета на Минесота, цитирана от БТА.

Бърдж и колегите й изследвали данните от анкети с над 1100 младежи и девойки от района на Минеаполис и Сейнт Пол през периода 1998 - 1999 г. Почти две трети от участниците са момичета. Анкетираните след това участвали в други проучвания през 5-годишни интервали, като се започне от 2003 г., докато не прехвърлили 30-те. Над 60 процента от младите жени и 27 процента от младите мъже заявили, че са били окуражавани от майките си да пазят диета, за да имат слаби фигури. Около 20 процента от младите жени и 18 процента от младите мъже получили сходни послания от бащите си.

Изследването не открива причинно-следствена връзка, но принудата от страна на родителите да имаш слаба фигура е свързана с по-лошо здраве в зряла възраст, отбелязаха учените. Това изглежда има кумулативен ефект върху свързаното с телесното тегло и психичното благосъстояние поведение в зряла възраст.

В края на изследването, т.е. 15 години след попълването на първия въпросник, за момичетата, които били принудени да пазят диета, имало с 49 процента по-голяма вероятност да са затлъстели в сравнение с участничките, които не са били принуждавани от родителите си, докато вероятността за момчетата, които са били под подобен родителски натиск, се оказала с 13 процента по-голяма.

Посланията на родителите да се пази диета били свързани също с по-малко самоуважение, по-малко удовлетворение от собственото си тяло и депресия у участниците. Това не означава, че родителите, които окуражават децата си да пазят диета, се опитват да ги направят нещастни или да влошат здравето им, предупредиха учените.

Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Adolescent Health.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ